המלצות

שלום נטע יקרה,
ראיתי אתמול את נטע במיטבה. הקשבתי לכל מילה שלך. הרשי לי לבטא קצת מילים אלייך, רק קצת:
אהבתי את הדברים הברורים והנכוחים ששיתפת אותנו על עצמך באומץ ובעוז.
אהבתי את ההקשבה וההבנה שלך בעניינה של ****** המוארת הזו. את מנתחת את הדברים בהגיון וגם ברגש. את מלאה אמפטיה לזולת.
אהבתי את הנתינה שלך ובאיזה רצון טוב את מקדימה לתת לאחרים משל עצמך… עיין ערך הקלף שלך שנתת ל******. עיין ערך הכבוד והנימוס שנתת ל******* להמשיך לדבר על אף שהיא נכנסה (בתום לב) באמצע דיבורך…
אהבתי ללמוד ממך את הערך ואת הדרך של מה אתה מחליט לעשות בעניין, ופחות לצפות ולחכות לעשייה של אחרים. בבחינת אמירתו המפורסמת של הלל הזקן: “אם אין אני לי מי לי”.
אהבתי את האמון שאת נותנת בנו, בני החבורה. זו מחמאה בשבילנו.
אהבתי מאד גם… שישבתי לידך אתמול…מה לעשות, זה הצד האיגואיסטי שלי…”אדם קרוב אצל עצמו תחילה” 
היי שלום ותמשיכי בדרכך הטובה והישרה. אולי מישהו יבין ויתחיל לחקות אותך.
חג שמח לך, נטע יקרה, ולא סתם אמר הנביא : “אתן במדבר נטע ארז…הדס ושיטה…” גם במדבר, הנטע שורד. הוא חזק…השורשים שלו בריאים.
כך אני רואה את האישיות היפה שלך, הקורנת, המחייכת למרות ההתמודדויות הלא קלות שלך, ואני שמח שיצא לי להכירך. שמח שאנחנו עורכים את המפגשים האלה. מחכה להם.
חיבוק אמיץ, אשה ואם, וגם חברה נפלאה.

כל המילים שכתבתי לך הן שלך ביושר. מגיע לך הרבה יותר. יש משהו בעל ערך יותר מ – נתינה, טוב, עדנה ?! ושלושת אלה הערכים הם כל מהותך, את בעצמך, שמך הטוב.
תודה על דברי השבח שאת מרעיפה עלי. הנתינה שלך פורצת גבולות. האושר שאת גורמת לאחרים עושה לך חיים יפים יותר (איזה תכונה של בעלת נפש גבוהה), אז מי ייתן וכל העם איגואיסטים כאלה…
אנחנו עוד נדבר, נטע, ותודה לך על דברי העידוד שאת נוטעת וטוענת בי. שימחת אותי, כמו שאת משמחת בוודאי רבים וטובים, ולא רק אלה שבגיל הרך…
להתראות, בינתיים , ברוכה תהיי יקרה.
ניסים


מניסים , קורס אימון תות

ההדרכה עזרה לי בכך שנתנה לי כלים להתמודד עם אותם המצבים הבעייתיים, בעיקר בנושא התלות. ניתן לראות שיפור במיוחד בבגרות של הילדה, ובמיוחד כאשר אני מקבלת החלטות מיד כאשר אני נתקלת בבעיה איתה.

 • אנו פנינו לנטע, אשר ביקרה בביתנו ועזרה לנו מאוד. נטע הפנתה אותנו למטפלת נוספת (תראפיה באומנות), על פי הצורך שעלה במפגשים בינינו, ובטיפול רחב ואינטנסיבי הצלחנו להגיע לתוצאות טובות ושיפור ניכר בהתנהגות, בקבלת סמכות, גבולות ובטחון עצמי. תודה רבה ויישר כוח!
 • הכלים שקיבלנו מנטע עוזרים, ההדרכה והתצפית בבית עוזרים, אך השעות מוגבלות מאוד, ולא מספיק זמן לשיפור גדול.
 • העבודה עם נטע במסגרת התכנית יעילה בטיפול הנקודתי. והשינויים בעקבותיה מהירים.
 • נטע הייתה מאוד נעימה וזמינה.
הורים כותבים , תכנית “אילנות”

‘אמירות נוספות של גננות שעברו איתי את תכנית ‘אילנות

 • התכנית עוזרת להבין כיצד לגשת לילד במתן הגבולות, מה נכון לעשות ומה לא. ואני כצוות זקוקים לסיוע הזה כדי להתמודד בצורה נכונה.

 • תורמת להתמודדות עם ילדים בעלי קשיי התנהגות ונוכחות המדריכה מקלה מאוד.

 • התכנית חיונית וחשובה. התמיכה של המדריכה חשובה. הייתי רוצה בעתיד לקחת חלק גם בהשתלמות בנושא גבולות הלכה למעשה, וכן אני חושבת שיש צורך בהרצאות בתוך הגן להורים. כן יועילו הדרכות לסייעות בהשתלמות ובפועל.

 • תכנית חשובה, מעניקה בטחון לגננת והחלטותיה.

 • אני חושבת שהתכנית מאוד טובה, ומסייעת להתמודד עם מצבים לא פשוטים בחיי היום יום בגן, מאוד נהניתי לעבוד עם נטע, היא ידעה איך להגיע אלי באופן אישי ולעזור לי לסייע לילדים.

 • הייתי שמחה להמשיך בתכנית בשנה הבאה.

 • תכנית אילנות עזרה לי בגן מאוד, הביאה לשיפור בהתנהגות אצל ילדים תוקפניים ובוחני גבולות.

תוכנית אילנות תרמה לארגז הכלים שלי כגננת ולאקלים הגן באופן כללי רבות. הזמינות של נטע, והיכולת שלה להגיע ולהיכנס לגן אפשרה MODELING ובכך התיאוריה הפכה למעשה והפרקטיות נראתה בשטח. דבר זה תרם ללמידה משמעותית גם למקרה ספציפי באותו הרגע וגם ללמידה להבא במקרים נוספים.  ה- MODELING שנטע ערכה בגן נעשה ממקום לא שופט, מקבל ותומך, דבר זה נתן לי ביטחון מצד אחד לעשות את הדבר הנכון תוך תמיכה בדרך, ללא תחושה ש-“בוחנים אותי” או “צופים בי”. יש לציין שכאשר נטע מגיעה לגן, היא צופה בדינאמיקה כולה ולא רק בילדים ספציפיים כך שהטיפים מחולקים בכל עת. מפלס האלימות בגן ירד, עוצמת התפרצויות הזעם פחתה ובכלל אני גאה לומר שבזכות נטע אקלים הגן נעים. בהתנהלות מול הורים, לנטע יש מבחר רב של אנלוגיות כיצד להסביר להורים על נושא הגבולות ועל חשיבות הדבר, אלו תרמו בהעברת המסרים הנכונים בדרך ברורה להורים.

הייתי שמחה אם בגן כמו שלי, שזקוק לתוכנית כזו, תהיה הרצאה בתוך הגן להורים, כיוון שלהרצאה באופן כללי, כמו זו שנעשתה, ההורים שזקוקים לתוכנית לא מגיעים ואז שיתוף הפעולה עם הבית קשה יותר, אם בכלל מתקיים. אולי אפשר לערוך הרצאה למקבץ גנים או הצגת התוכנית והמדריכה כבר באסיפת ההורים הראשונה על מנת שתיעשה חשיפה כל שהיא.

נטע העניקה לצוות בכלל ולי בפרט כוחות להתמודד בשטח!!

נטע, תודתנו נתונה לך

עם הערכה רבה

ילדי וצוות גן אשכולית

צוות הגן, גן אשכולית